• comilononline

פודקוסט ועוד -איך מעריכים אומנות אפויה.

עודכן: 26 בפבר׳

המדריך לחישוב פודקוסט של מוצרי מאפה.

***תמונה ליחס :)


הפעם אני כותב פוסט קצת שונה…בלי מתכון אבל חשבתי שאולי יעניין אתכם לצלול אל מאחורי הקלעים של עולם האפייה...

בשנה האחרונה נתקלתי בהרבה חוסר הבנה של מה זה להיות אופה מקצועי לעומת אופה כתחביב, מכל מיני בחינות. בעיקר בנושא פודקוסט וכמה זה קריטי להבנה של תמחור נכון. אני נתקל בזה גם אצל הרבה לקוחות וגם אצל הרבה אנשים עם עסקים קטנים,שעוסקים באפייה מהבית ומכירת הדברים הבאמת מאד מרשימים שהם או הן (לרוב הן) עושות…

אז ככה- מה זה פודקוסט ולמה אני צריך אותו??

פודקוסט זה המונח המפונפן לכמה עולה לי להכין את המוצר שלי. בין עם זה עוגה, פשטידה , קאפקייק או מרק. ככל שמתמקצעים יותר לומדים לעשות את זה בצורה יותר מדוייקת.

למה זה חשוב?

כי כשאני רוצה לתמחר עוגה (או כל דבר אחר) חשוב מאד שאני לא אפסיד כסף.

נשמע הגיוני ופשוט אבל הרבה אנשים לא מבינים כמה זה חשוב. אם עוגה עולה לי 50 ש"ח ואני מוכר אותה ב60, הרווחתי עשרה שקלים.זה לא מפצה על הזמן הארוך שלוקח לבצע מתכון טוב, ההשקעה הפיסית וההשקעה בזמן. בקיצור לא מודל עיסקי משתלם במיוחד. אבל אם אני מוצא דרך להוזיל את הפודקוסט (בלי לפגוע באיכות) אני יכול להגדיל את הרווח שלי בלי לעלות את המחיר ללקוח. ובלי להפסיד כסף.

אז- איך עושים את זה?

להכין פודקוסט זה לא דבר מסובך, אבל צריך להיות מדוייקים ולהקדיש לזה את הזמן הדרוש - למזלנו, כל מאיתנו מוכר לרוב בערך את אותם מוצרים רוב הזמן, מה שמקל על החישובים.

יש שלושה דברים שחשוב לדעת כשעושים פודקוסט:

  • אילו מצרכים אני הולך להשתמש (זה כמובן בעצם רשימת המרכיבים במתכון)

  • כמה עולה כל מוצר -למשל, כל אחד קונה את המצרכים שלו במקומות שונים ובתנאים שונים, חלק קונים חבילה של עשרה ק"ג שוקולד וחלק קונים כל פעם ק"ג - מין הסתם יש הבדל משמעותי במחיר לק"ג. לכן חשוב מאד לדעת כמה עולה כל מוצר היכן שאני קונה אותו.

  • כמה מכל מוצר אני הולך להשתמש - למשל - אם קג שוקולד עולה 44 אבל אני הולך להשתמש רק בחצי ק"ג- המחיר במתכון הוא 22 ש"ח

כנל לגביי כל מוצר ברשימה.

ברגע שאני יודע את שלושת הנתונים הללו, אני יכול בקלות לחשב כמה תעלה לי העוגה.

בימינו יש לא מעט מחשבונים ברשת שעוזרים לחשב פודקוסט בעזרת הנתונים הללו, בדוגמה המצורפת אנו רואים אחד מהמחשבונים הללו (הם רובם ככולם מבוססים אקסל ככה שאם יש לך הבנה בסיסית באקסל לא באמת צריך אותם ואפשר לבנות לנו טבלה משלנו שתהיה לנו יותר נוחה)

בדוגמה שלנו יש חמש עמודות רלוונטיות משמאל לימין:



  • שם המוצר (NAME)

  • כמות במתכון -(RECIPE QUANTITY) כמה גרם מהמוצר נדרש במתכון. אם המתכון דורש 200 מל חלב - זה מה שנרשום בעמודה

  • כמה שוקל המוצר השלם- (WEIGHT PACKAGE) נגיד שאני הולך להשתמש ב100 גרם שוקולד אבל המינימום שאני יכול לקנות הוא חצי קג, אז בעמודה זו נרשום 500 גר (דבר זה הכרחי על מנת לחשב את המחיר החלקי של המוצר בו אנו משתמשים במתכון)

  • כמה עולה החבילה השלמה -(ITEM COST) כלומר אם אני צריך 200 מ"ל חלב אבל אני צריך לקנות ליטר בשביל זה, וליטר עולה 5 שקלים, בעמודה זו נרשום 5 שקלים (דבר זה הכרחי יחד עם העמודה הקודמת על מנת לחשב כמה עולה חלק יחסי בחבילה - אם אני יודע שליטר עולה 5 אז אני יודע ש500 מל עולים 2.5 )- וזה מה שנכנס לחישוב, לאף אחד לא אכפת כמה חומר גלם קנית למוצר הספציפי, אבל מאד חשוב לדעת כמה מהמוצר הזה נכנס למתכון וכמה זה עלה)

  • כמה עלה כל מוצר במתכון לפי המשקל שלו - (COST FORMULA)

זוהי בעצם העמודה הכי חשובה כי מכל מה שמופיע בעמודה זו אנחנו מחשבים את המחיר הסופי שלנו לעוגה (מה הפודקוסט של העוגה)

אחרי שסיימנו לחשב כמה עולה כל רכיב במתכון - נעשה סך כל סכומי המוצרים בעוגה ונקבל את מחיר העוגה השלם.

6 - ישנה עמודה חשובה שלא מופיעה בטבלה הזו והיא כמה יחידות יוצאות מכל מתכון. כלומר אם המתכון עלה לי בסופו של דבר 50 שקלים ויצאו ממנו 25 עוגיות אז אני יודע שכל עוגיה עולה לי 2 ש"ח - כשעושים מכל מתכון מוצר אחד (כמו במקרים של עוגות, פשטידות וכו') אז אין משמעות לעמודה הזו.

דגשים:

לדעת כמה עולה כל מוצר זה קל, לדעת כמה עולה שעת עבודה או שעה של תנור זה כבר יותר מסובך אבל אפשרי ואז ניתן לצרף את הנתונים הללו לטבלה כמו כל מוצר אחר. למשל - שעת תנור פעיל עולה בממוצע שקל וקצת (משתנה כמובן בהתאם לכל מיני פרמטרים אבל זה בערך המחיר. אז במידה ואני יודע ששעת תנור עולה שקל עשרים ואני משתמש בתנור כשעה וחצי אז אני מכניס לטבלה :

מוצר: חשמל

מחיר ליחידה: 1.2 ש"ח (כמה עולה החבילה השלמה, במקרה שלנו החבילה השלמה היא שעה)

כמות במתכון : 1.5

עלות חשמל במתכון : 1.2*1.5= 1.8 ש"ח

חשוב לזכור שכל זה הוא החישוב לכמה המוצר עולה לנו להכנה - זה כמובן יותר זול ממה שהוא יעלה ללקוח כי המטרה היא להרוויח כסף. נהוג לקחת את חישוב הפודקוסט של מוצר ולהכפיל אותו בשלוש או שלוש וחצי בהתאם למורכבות העבודה.- זהו כמובן לא כלל ברזל ויש עוד גורמים שעלולים להשפיע על המחיר כמו משלוח, דחיפות (אם אני צריך להכין עוגה מהיום למחר אז זה מין הסתם יעלה קצת יותר מאשר עוגה שהזמינו ממני לפני חודש והיה לי זמן להכין אותה בנוחות ולקנות את המוצרים במקום שהכי משתלם לי). כמות עבודה מטורפת, חומרי גלם ספציפיים שצריך לקנות במיוחד ועוד חישובים אישיים שלכם, אבל זהו כלל אצבע טוב, ששומר על טווח מחירים הגיוני וסביר ואחיד. ואחידות זה חשוב.

עוד משהו שחשוב לזכור הוא שרוב הלקוחות לא יודעים מה זה פודקוסט או כמה עבודה באמת נדרשת לייצור המוצר. לכן תמיד עדיף להמנע מלשאול את הלקוח כמה הוא היה רוצה ומוכן לשלם על זה. הלקוח תמיד תמיד ייתן הערכה זולה יותר ממה שמגיע לכם. תקבעו את המחיר שלכם - תציעו את המוצר שלכם

ותעמדו מאחורי המחיר.

נתקלתי בהרבה אנשים שמתחילים למכור ואומרים אני אתמחר ממש נמוך בהתחלה ואז כשיהיו לי קונים אעלה את המחירים. זוהי טעות. מ2 סיבות:

1) אנשים מתוכנתים לחשוב שמחיר גבוה יותר הוא מוצר טוב יותר - זה לא נכון, למרות שזה מבוסס על אמת פשוטה - חומרי גלם איכותיים עולים יותר.

לכן המחיר הראשוני שתציעו למוצר שלכם יקבע גם את היחס של הלקוחות אליו - עצוב אבל נכון.

אם זאת - אנשים לא מטומטמים. אם תדרוש 400 ש"ח על עוגת יומולדת שוקולד עם סוכריות לגן, אולי יהיה מי שיקנה אבל אחרי שיטעם יבין שעבדו עליו וימחוק אתכם מרשימת הספקים - חשוב לא להיות גרידי.

2) אחרי שלקוחות יתרגלו לשלם מחיר מסויים על המוצר שלכם, יהיה הרבה יותר קשה לעלות את המחירים - העלאת מחירים צריכה להתבצע בהתאם לעליות חומרי הגלם ושיפור הטכניקה או המתכון. אחרת הלקוח ירגיש שדופקים אותו.

הוזלת הפודקוסט -

הדרך הכי טובה להרוויח יותר כסף בלי לעלות מחירים היא להוזיל את עלויות המוצרים. כלומר אם אני קונה שוקולד ב44 ש"ח לקג, ננסה למצוא מקום שמוכר את אותו השוקולד במחיר זול יותר. אולי נתחיל לקנות חבילות יותר גדולות שגם מוזילות את המחיר (חשוב לא לקנות חבילות גדולות מדי כי אם לא נשתמש בהן הן יתקלקלו ומוצר שקניתי ולא השתמשתי בו הוא פחת, כלומר כסף שהולך לפח)

עוד דרך להוזיל את הפודקוסט היא לתכנן היטב את זמן הכנת המתכונים. כלומר - אם במתכון שלי צריך חמישה חלבונים, כדאי שנמצא מה לעשות עם 5 החלמונים שנשארו כי חבל לזרוק אותם לפח. לנצל כל מוצר עד הסוף. זה כשרון נרכש וכדאי לרכוש אותו.

זהו. עד פה נצלול למסתרי הפודקוסט. יש לכם טיפים נוספים? בבקשה שתפו אותנו!





269 צפיות